Jako Uczniowski Klub Sportowy „Błękitna” zajmujemy się nie tylko stałym szkoleniem dziewcząt w zakresie gimnastyki artystycznej, ale również szeroko pojętymi działaniami związanymi z promocją sportu i zdrowia. Wiemy, że z aktywnością dzieci i młodzieży bywają kłopoty, zatem postanowiliśmy zrobić coś nowego. Od pomysłu do wykonania – pojawił się projekt „W zdrowym ciele zdrowy duch”.
Na podstawie badań naukowców wiemy, że w Polsce dzieci już od najmłodszych lat obarczone są ryzykiem nadwagi i otyłości. Rodzice często nie wiedzą, jak sobie z tym problemem poradzić. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych problemem otyłości wzrosła aż 3-krotnie! W naszym województwie też nie jest łatwo – badania przeprowadzone na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym wykazały, że wśród dzieci w wieku 7-9 lat nadwaga i otyłość wystąpiła u ok. 20% przebadanych dzieci. Aż 58% dzieci stwierdziło, że nie jest zadowolonych ze swojej sylwetki. Dodatkowo, pojawiają się wśród nich problemy ze wzrokiem, które spowodowane są zbyt częstym oglądaniem telewizji lub korzystaniem z komputera.
Dodatkowo, Instytut Badań Edukacyjnych wskazuje na liczne problemy z biernym sposobem czasu przez dzieci. W 2014 r. IBE opublikował raport, z którego wynika, że uczniowie podstawówek najczęściej w wolnym czasie oglądają telewizję. Aż 70% chłopców i 61% dziewczynek jako kolejną najczęstszą aktywność w wolnym czasie wskazało korzystanie z komputera (w tym Internetu). 33% uczniów podstawówek i 21% uczniów gimnazjów uważa, że zajęcia sportowe w szkołach są nudne i nieaktrakcyjne. Na ten problem z kolei w swoich raportach wskazywała Najwyższa Izba Kontroli. W efekcie dzieci nie chcą uczestniczyć w zajęciach sportowych, co powoduje pogorszenie ich stanu zdrowia, zwiększone ryzyko otyłości i nadwagi, kłopoty ze wzrokiem, kręgosłupem, odpornością na choroby.
To tylko niektóre problemy, które zidentyfikowaliśmy. W odpowiedzi na nie, wraz ze Stowarzyszeniem Rodzice dla Szczecina, przygotowaliśmy projekt „W zdrowym ciele zdrowy duch” w ramach Funduszu Inicjatyw Społecznych. Co chcemy zrealizować w ramach projektu?
- Zapewnić dzieciom ciekawe, atrakcyjne, rozwijające zajęcia sportowe
- Rozwijać ich umiejętności sportowe i społeczne poprzez udział w zajęciach, pokazach, zawodach
- Popularyzować sport w ogólności i gimnastykę artystyczną w szczególności podczas dni otwartych, imprez zewnętrznych, pokazach sportowych w szkołach i przedszkolach w Szczecinie i okolicach
- Rozwijać zainteresowanie rodziców i dzieci aktywnością sportową i społeczną
- Wzmocnić umiejętności społeczne naszych podopiecznych – umiejętność pracy w grupie, stosowanie zasady fair play, aktywne reprezentowanie lokalnej społeczności podczas zawodów w całym kraju i poza nim
Udało nam się w ramach projektu zorganizować dzieciom dwa zgrupowania, podczas których dziewczynki rozwijały swoje umiejętności sportowe i przygotowywały się do kolejnych zawodów. Godnie zaprezentowały się na dotychczasowych zawodach, dzięki czemu o gimnastyce artystycznej robi się coraz głośniej. Czeka nas również duża akcja promująca zdrowie i aktywny tryb życia podczas dorocznego spotkania organizacji pozarządowych „Pod Platanami” oraz podczas Dnia Otwartego w Klubie, jeszcze w czerwcu 2016 r. Po wakacjach prowadzić będziemy kolejne działania zmierzające do zapewnienia zdrowego i aktywnego trybu życia nie tylko naszych zawodniczek, ale i innych dzieci z regionu. Bo w zdrowym ciele zdrowy duch!