O nas

Do klubu przyjmujemy wszystkie chętne dziewczynki od 5 lat. Najbardziej utalentowane szkolimy w grupie wyczynowej.

 

Klub zarejestrowany jest w Urzędzie Miejskim w dniu 01.03.2001r. pod nr. 56. UKS „Błękitna” jest klubem zrzeszonym w Zachodniopomorskiej Federacji Sportu, Polskim Związku Gimnastycznym i Wojewódzkim Szkolnym Związku Sportowym. 

 

Zawodniczki UKS reprezentują klub na wszystkich zawodach objętych kalendarzem PZG oraz na zawodach wojewódzkich i międzywojewódzkich.

Dziewczęta w UKS „Błękitna” na co dzień trenują w SP 55.

 

Kadra trenerska i dziewczęta dziękują panu Dyrektorowi Grzegorzowi Szymkowiakowi za  możliwość przygotowania do zawodów na   obiektach sportowych szkoły.

 

Przy pomocy naszych trenerek oraz trenerek – asystentek nauczysz się  u nas:

  • GIMNASTYKI ARTYSTYCZNEJ
  • PODSTAW AKROBATYKI
  • PODSTAW CHOREOGRAFII I PRAWIDŁOWEJ POSTAWY

Gimnastyka artystyczna

 

Gimnastyka artystyczna to jedna z najpiękniejszych i zarazem najtrudniejszych dyscyplin  sportowych.

Połączono w niej zręczność i sprawność sportową z baletem, muzyką oraz gracją. Swoje korzenie czerpie z gimnastyki sportowej i zarezerwowana jest wyłącznie dla kobiet. Jest  formą ruchu dla dziewcząt w wieku od 3 do 22 lat.


Zawodniczki wykonują ćwiczenia taneczno – 
gimnastyczno – akrobatyczne w układzie wolnym lub z przyborami: obręczą, np. krążenia, kręcenia obręczą dookoła bioder, przeskoki przez obręcz, toczenie po podłożu piłką, ćwiczenia ze wstążką, skakanką i maczugami.

 

Gimnastyka artystyczna wymaga bardzo dobrej gibkości, rozciągnięcia, taneczności oraz  koordynacji ruchowo – wzrokowej. Rozwija estetyczną harmonię ruchu ciała.

 

Podczas treningów przygotowujących do zawodów, gimnastyczki wykonują ćwiczenia  rozgrzewające, siłowe, rozciągające oraz ćwiczą elementy układów, by nadać ruchom grację, a  także by wszystkie układy wykonywane były w rytm muzyki.

Gimnastyczki przygotowują 4 układy z wykorzystaniem (bądż nie) wybranych przyborów.

 

GA jako dyscyplina sportowa


Długość pojedynczego układu indywidualnego wynosi od 1:15 do 1:30 min.

Dla układów zbiorowych (5 lub 6 zawodniczek) jest to czas od 2:15 do 2:30 min.

Każde wykonanie oceniane jest przez sędziny podzielone na trzy komisje: techniczną (poprawność wykonywanych elementów), artystyczną (całokształt artystyczny, jak również muzyka, kostium itp.) i wykonawczą (zgodność z opisem układu, który musi zostać dostarczony przed wykonaniem  ćwiczenia). Punktacją końcowa jest różna, może być osobna dla każdego układu, może też być sumą ocen z wszystkich.


Ocena zależy między innymi od poziomu trudności elementów, które 
wykonuje zawodniczka. Dziewczęta ćwiczą na specjalnej macie, jednak podczas układu nie mogą wyjść poza kwadrat o boku długości 13 metrów.


Grupy zbiorowe, czyli tzw. zbiorówki składają się z 5
lub 6 zawodniczek w zależności od grupy wiekowej. Juniorki młodsze i juniorki mają do wykonania 1 układ, a seniorki (klasa mistrzowska) 2 układy.